Když ceny padají, příležitosti rostou!

Od začátku roku 2022 doteď patří výkonnost trhů k nejhorším, jaké jsme kdy viděli. To je prostý fakt a letošní výsledky mohou být pro investory zklamáním. Je však důležité nechat emoce stranou a nedovolit jim odvést pozornost od našich dlouhodobých finančních cílů. Naopak. Podívejme se nejprve blíže na letošní výkonnost a pak na příležitosti, které tato situace investorům nabízí.

Do 23. září 2022 byly výnosy akcií a dluhopisů špatné. Globální akcie poklesly o více než 22 % a americké státní dluhopisy o více jak 13 %. To mělo významný vliv i na naše modelová portfolia v Edwardovi. Akciové portfolio MP9 se zapnutým měnovým zajištěním zaznamenalo od začátku roku pokles o 20 % a vyvážená portfolia MP5 a MP4 klesla o 11 %.

LETOS NEJHORŠÍ VÝNOSY V HISTORII

Kromě záporných výnosů byla na trzích vysoká volatilita a inflace vzrostla na úroveň, která nebyla zaznamenána za posledních 40 let. Jak ukazují níže uvedené údaje společnosti Vanguard, akcie, dluhopisy i standardní vyvážené portfolio 60/40 mají za sebou jeden z nejhorších výnosů (za prvních 9 měsíců v roce) od roku 1928.

Poznámky: Obrázky 1a. až c. ukazují kumulativní výkonnost od ledna do září každého kalendářního roku od roku 1928. Výkonnost „Jsme tady“ je od roku 2022 do 23. září.
Zdroje: Vanguard: Obrázky 1a.-c.: Akcie: S&P 90 Index od roku 1928 do roku 1956; S&P 500 Index od roku 1957 do roku 1970; Wilshire 5000 od roku 1971 do 22. dubna 2005; MSCI US Broad Market Index do 2. června 2013; CRSP US Total Market Index poté. Dluhopisy: IA SBBI U.S. Intermediate-Term Government Bond Index do 1972, Bloomberg U.S. Government/Credit Intermediate-Term Index od roku 1973 do roku 1975; Bloomberg U.S. Aggregate Bond Index poté.

Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Výkonnost indexu není př esným vyjádřením konkrétní investice, protože do indexu nelze investovat přímo.

Z dlouhodobého pohledu jsou akcie významně podhodnocené

A teď slibované důvody, které nás vedou k mírnému optimismu, a také příležitosti, které tato situace na trzích nabízí.

Ačkoliv ekonomické výhledy vypadají stále černě a ve zprávách se člověk nedozví nic pozitivního, trhy již absorbovaly tyto špatné vyhlídky do svých cen. Podle analytiků Morningstar se už teď akciový trh obchoduje hluboko v podhodnoceném teritoriu. Přestože v příštích měsících mohou přijít ještě citelné výkyvy, již nyní lze nakupovat akcie významně pod jejich férovou hodnotou, tedy se slevou. To je pro dlouhodobé investory skvělá příležitost dokoupit kvalitní investice za výhodné ceny.

Analytici Morningstar hodnotí individuální akcie na americkém trhu a určují jejich vnitřní hodnotu, neboli férovou cenu. Tu pak lze poměřit s tržní cenou dané akcie a zjistit, zda a jak je akcie na trhu v danou chvíli nadhodnocená nebo podhodnocená. Graf číslo 1 níže pak ukazuje průměr za celý trh (akcie tisíce největších společností USA). Zatímco začátkem ledna byly akcie zhruba o 6 % nadhodnocené nad jejich férovými cenami, aktuálně jsou podle analytiků Morningstar zhruba o 20 % podhodnocené.

GRAF 1: VÝVOJ TRŽNÍ VS. FÉROVÁ HODNOTA AKCIÍ

Na grafu číslo 2 pak vidíte, jak vypadaly ceny amerických akcií podle různých kategorií. Od velkých hodnotových akcií (Large Value) po malé růstové akcie (Small Growth) a to k 31. 12. 2021 (vlevo) a k 26. 9. 2022 (vpravo).

GRAF 2: OD NADHODNOCENÝCH K PODHODNOCENÝM

Zdroj: Morningstar investment research

JEDINEČNÁ PŘÍLEŽITOST PRO DLOUHODOBÉ INVESTORY

Ačkoliv nevíme, co svět a trhy v příštích měsících čeká, víme, že se naskytla jedinečná příležitost pro dlouhodobé investory nakoupit kvalitní investice za výhodné ceny. Pamatujte, že akcie nejsou jen cenné papíry, které se obchodují na burzách. Jsou to podíly ve firmách. Většinou v obřích stabilních firmách rozmístěných po celém světě, pro které pracují miliony lidí. A hlavním záměrem těchto společností bývá generovat zisk pro své majitele – tedy i pro investory. Šance stát se spolumajitelem těchto firem s takto výraznou slevou se často neopakuje. Co doporučit těm, kteří investici zvažují? Pokud aktuálně držíte v hotovosti nebo na účtech část peněz, které by mohly dlouhodobě pracovat pro dosažení vašich cílů, nebo pokud si nejste jisti aktuálními výsledky vašich finančních a investičních produktů, kontaktujte svého finančního poradce. Ten vám pomůže utříbit si myšlenky a rozhodnout se, zda můžete aktuální situaci na trzích využít ve svůj prospěch i vy.

Upozornění pro investory: Tento článek je výhradně informativní a nepředstavuje investiční poradenství ani investiční doporučení. Upozorňujeme, že informace zde uvedené nelze mechanicky použít k nákupu či prodeji investičních nástrojů či k jiným rozhodnutím souvisejícím s finančními produkty a finančními službami. Využije-li klient některou informaci v e smyslu výše uvedeném, činí tak výhra dně na základě vlastního rozhodnutí a musí si být vědom toho, že Edward ani investiční zprostředkovatel v žádném případě neodpovídá za ztráty či škody vyplývající z takového rozhodnutí. Jednotlivé finanční produkty či služby, konkrétní investiční nástroje nebo strategie zde zmíněné nemusí být vhodné pro každého klienta. Klient by měl případné investiční rozhodnutí vždy konzultovat se svým finančním poradcem, který mu pomůže zohlednit jeho odborné znalosti a zkušenosti v oblasti investic, finanční zázemí a investiční cíle. S investicemi na kapitálovém trhu je vždy spojena celá řada rizik. Navzdory sebelepšímu plánování, zkušenostem vašeho finančního poradce a chytrým algoritmům Edwarda může nastat situace, kdy bude hodnota vaší investice nižší než hodnota vašeho vkladu. Výsledky za minulé období nejsou zárukou výsledků do budoucna.

sdílet článek

DALŠÍ ČLÁNKY

Získejte náš e-book

Jaký je rozdíl mezi ÚVĚREM a PŮJČKOU?

ZCELA ZDARMA

Stačí vyplnit tento formulář a e-book Vám zašleme!

Kliknutím na tlačítko “ODESLAT” souhlasíte se zasíláním občasných marketingových sdělení společnosti Finest Consulting s. r. o.  Vaše osobní údaje zpracováváme dle normy GDPR – zákon č. 110/2019 Sb. o zpracování osobních údajů. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit kliknutím na tlačítko „Odhlásit se z odběru“ v těle příchozího e-mailu. Vámi zadané údaje nikdy nebudou poskytnuty třetím stranám.

Děkujeme za Váš zájem o havarijní pojištění!

Stačí vyplnit pár údajů a my se Vám ozveme.

Děkujeme za Váš zájem o povinné ručení!

Stačí vyplnit pár údajů a my se Vám ozveme.

Děkujeme za Váš zájem o e-book

Stačí vyplnit pár údajů a je Váš.

Thank you for your interest!

Please fill out the form. We will contact you.

Chcete-li zjistit více, vyplňte tento formulář a my se Vám brzy ozveme.