Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti platí každý vlastník nemovitosti každoročně, daň se pro rok 2023 hradí v květnu 2023 na základě složenky, kterou zasílá příslušný finanční úřad.

Daňové přiznání se podává jen jednou, a to vždy do 31.1. roku, který následuje po nabytí nemovitosti. Podává se na Finanční úřad dle kraje, pokud jsem nabyl 3 nemovitosti ve 3 krajích, tak musím podat 3 daňové přiznání zvlášť u finančního úřadu v daném kraji. Dále pokud jste v kraji přikoupili nebo prodali nějakou nemovitost, tak se podává pouze tzv. dílčí přiznání. Pokud jste prodali nemovitost a žádnou jinou v daném kraji již nemáte stačí tuto skutečnost písemně oznámit příslušnému finančnímu úřadu, u kterého byla nemovitost přiznána.

Na následujících stránkách finanční správy, můžete vyplnit formulář „Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí“ prostřednictvím interaktivní tiskopisu [EPO]

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti (prodej rodinného domu nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru) vzniká kladným rozdílem mezi nákupní a prodejní cenou.

Nicméně zde existuje několik vyjimek a tedy osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti, pokud:

Výše uvedené výjimky se týkají pouze v případě vlastnictví fyzické osoby, která nemá danou nemovitost zahrnutou v obchodním majetku.

Sazba daně z příjmu činí u fyzických osob 15%, u právnických osob 19%, resp. 23% z částky základu daně nad 1 867 728Kč a to v případě FO i PO.

Daň z nabytí nemovitosti je zrušena.

sdílet článek

DALŠÍ ČLÁNKY

Získejte náš e-book

Jaký je rozdíl mezi ÚVĚREM a PŮJČKOU?

ZCELA ZDARMA

Stačí vyplnit tento formulář a e-book Vám zašleme!

Kliknutím na tlačítko “ODESLAT” souhlasíte se zasíláním občasných marketingových sdělení společnosti Finest Consulting s. r. o.  Vaše osobní údaje zpracováváme dle normy GDPR – zákon č. 110/2019 Sb. o zpracování osobních údajů. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit kliknutím na tlačítko „Odhlásit se z odběru“ v těle příchozího e-mailu. Vámi zadané údaje nikdy nebudou poskytnuty třetím stranám.

Děkujeme za Váš zájem o havarijní pojištění!

Stačí vyplnit pár údajů a my se Vám ozveme.

Děkujeme za Váš zájem o povinné ručení!

Stačí vyplnit pár údajů a my se Vám ozveme.

Děkujeme za Váš zájem o e-book

Stačí vyplnit pár údajů a je Váš.

Thank you for your interest!

Please fill out the form. We will contact you.

Chcete-li zjistit více, vyplňte tento formulář a my se Vám brzy ozveme.